May 9000 farklı ihtiyaç karşılayabilecek esneklikte bütün mablajlama işlemlerini peşpeşe gerçekleştiren ürünlere uzun raf ömrü kazandıran komple bir ambalaj hattıdır.Ürünleri uygun ve yüksek hassasiyetli dozlama sistemine sahip küçük ölçekli veya büyük ölçekli ve yüksek hijyenli paketleme yapan gelişmiş bir ambalajlama sistemidir.Tek bir operatörle sessiz ve arızasız çalışan minimum düzeyde bakım gerektiren bir makinadır. Ana şase ve ayaklar da dahil olmak üzere tüm aksam 304 paslanmaz çelik ve saç profilden yapıldığı için en zorlu çalışma ortamlarında bile uzun ömürlüdür.Pinomatik hatlarda dünyanın en kaliteli malzemeleri kullanılarak çağın enson teknolojisi uygulanır.

May 9000 üç fazda ve servo motor ile ihtiyaca uygun dijital ilerleme sistemi çalışma paramatrelerinin izlenip istenilen değişikliklerin kolayca yapılabildiği en son teknoloji ürünü modüller PLC kumanda sistemi dış etkilere karşı yalıtımlı dokunmatik operatör paneli ile size daha rahat çalışma ortamı sunuyor.

Mekine üzerinde kullanılan tüm ekipmanlar CE Belgesine sahiptir.

Agronomy Research

Agriculture sciences seek to feed the world’s population while preventing biosafety problems that may affect human health and the environment. This requires promoting good management of natural resources and respect for the environment, and increasingly concern for the psychological wellbeing of all concerned in the food production and consumption system.

Agricultural biotechnology, also known as agritech, is an area of agricultural science involving the use of scientific tools and techniques, including genetic engineering, molecular markers, molecular diagnostics, vaccines, and tissue culture, to modify living organisms: plants, animals, and microorganisms.

Agricultural soil science is a branch of soil science that deals with the study of edaphic conditions as they relate to the production of food and fiber. In this context, it is also a constituent of the field of agronomy and is thus also described as soil agronomy.

Agricultural chemistry is the study of both chemistry and biochemistry which are important in agricultural production, the processing of raw products into foods and beverages, and in environmental monitoring and remediation. These studies emphasize the relationships between plants, animals and bacteria and their environment.